Зимові прояви стихійних сил природи нерідко виявляються у снігових заметах унаслідок снігопадів і хуртовин. Снігопади, тривалість яких може бути від 16 до 24 годин, дуже впливають на господарську діяльність населення, особливо з наступним різким похолоданням (сильний мороз) або потеплінням (швидке танення снігу або ожеледь).
      Негативний вплив цих явищ приводять до того, що різко погіршується видимість, переривається транспортне сполучення як внутрішньоміське, так і міжміське. Випадання снігу з дощем при зниженій температурі повітря і ураганному вітрі створює умови для зледеніння ліній електропередач, зв’язку, контактних мереж електротранспорту, а також покрівель будівель, різного роду опор і конструкцій, що нерідко викликає їх руйнування.
       З оголошенням штормового попередження – необхідно обмежити пересування, особливо на власному транспорті, створити удома необхідний запас продуктів (води, палива), виконати герметизацію житлових приміщень, що до-поможе зберегти тепло і зменшить витрати палива.
      Особливу небезпеку снігові замети створюють для людей, захоплених у дорозі, далеко від людського житла. Заметені снігом дороги, втрата видимості викликають пов-ну дезорієнтацію на місцевості.
        Під час руху на автомобілі не варто намагатися по-долати снігові замети, необхідно зупинитися, повністю закрити жалюзі машини, укрити двигун зі сторони радіатора. Якщо є можливість, автомобіль треба встановити двигуном у навітряну сторону. Періодично треба виходити із автомобіля, розгрібати сніг, щоб не опинитися похованим під снігом. Крім того, не занесений снігом автомобіль - гарний орієнтир для пошукової групи. Двигун автомобіля необхідно  періодично прогрівати для уникнення “розморожування двигуна”. При прогріванні автомобіля важливо не допускати затікання в кабіну (кузов, салон) вихлопних газів; з цією метою важливо слідкувати, щоб вихлопна труба не завалювалася снігом.
         Якщо у дорозі разом опинилося декілька чоловік (на декількох автомобілях), доцільно зібратися разом і використати один автомобіль як укриття; із двигунів необхідно злити воду.
         Ні в якому разі не можна залишати укриття – автомобіль: у сильний снігопад (хуртовину) орієнтири, які здавалися надійними з першого погляду, через декілька десят-ків метрів можуть бути загублені.
         У сільській місцевості з отриманням штормового попе-редження необхідно терміново заготувати у необхідній кількості харч і воду для тварин.
         Під час ожеледі пересування пішоходів ускладнюється, обвалення різних конструкцій і предметів під навантаженням стане реальною загрозою для людей (травматизм). Слід уникати перебування у старих будівлях, під лініями електропередач і зв’язку та поблизу їх опор, під деревами.

 

      Мінусова температура повітря - це не тільки прямий привід для виникнення переохолодження організму людини і застуд, зростання кількості так званого «зимового травматизму», зумовленого ожеледицею, але  і додатковий ризик загострення хронічної серцево-судинної та бронхолегеневої патології. Тому, тим у кого вже є в наявності захворювання серцево-судинної, бронхолегеневої системи ( хронічні обструктивні бронхіти і бронхіальна астма і інш.) треба додатково проконсультуватися  зі своїм лікарем і постійно мати при собі свою «швидку допомогу» - призначені ліки. І при перших же ознаках погіршення стану прийняти їх і звернутися за медичною допомогою. А взагалі, по можливості, поберегти себе і не виходити на вулицю.

      При сильних морозах може виникнути гіпотермія - виражене зниження внутрішньої температури тіла.  Лікарі радять у морозні дні малюкам, людям похилого віку, людям, що приймають антидепресанти, таблетки від «тиску», а також рибалкам і мисливцям залишатися вдома. А тим, хто все-таки змушений працювати чи вчитися, треба запам’ятати основні правила поведінки в сильний мороз. Інакше можна отримати обмороження та переохолодження. До речі, перші ознаки – озноб, часте сечовипускання. У таких випадках треба терміново повернутися в тепле приміщення. Помірна гіпотермія характеризується нездатністю зосередитися, незграбністю рухів, негативним ставлення до оточуючих. У цьому випадку врятуватися можна гарячим чаєм та їжею. При глибокій гіпотермії людина втрачає свідомість, в такому випадку терміново викликайте «швидку», самим тут не впоратися. Їсти багато та гарячого! Під час похолодання організм буде віддавати всі сили на утеплення. А де ж його взяти, якщо людина мало їсть або сидить на дієті. До речі, худим людям теж небезпечно виходити на мороз - можливість замерзнути набагато більша ніж у людей з нормальними формами. Тому краще за все добре вранці поснідати, і вперед, на роботу та навчання. А якщо знаєте, що не зможете пообідати, то візьміть їжу із собою. Добре загорнути її у фольгу - так тепло протримається довше. І гарячий чай у термос.  Пийте побільше гарячого чаю або кави.

      Не куріть на сильному морозі! Це викликає легкий спазм капілярів кінцівок. У відносно теплу погоду це зазвичай проходить непоміченим, а при сильному морозі може виявитися саме тією останньою краплею, після якої застуда (і навіть – обмороження) стане неминучим.

      Не кутайтесь , щоб не спітніти. Одяг повинен бути легким, багатошаровим і обов'язково з натуральних тканин. Перед виходом на вулицю надягніть не супер-теплий светр на голе тіло, а бавовняну майку чи футболку, сорочку, светр,  легку непромокальну куртку і потім вже зимовий одяг.

 Таким чином виникнуть повітряні прошарки, які дозволять надовго зберегти тепло. І не забувайте про голову - до 1\3 втрати внутрішнього тепла припадають на неї, рідну. Тому приготуйте шапку і шарф. Без них навіть і не намагайтеся виходити на вулицю. Рукавиці або рукавички повинні бути з водонепроникної тканини, щоб створювався ефект "конвертів" для збереження теплого повітря. На ноги - вільні чоботи та вовняні шкарпетки.  Намагайтеся не пітніти. Запам’ятайте! Виходити «мокрим» на мороз і вітер рівносильно самогубству!!!

         Якщо ви виявили підозрілий предмет, то перш за все, необхідно завжди контролювати ситуацію навколо себе, особливо, перебуваючи в приміщеннях  навчального закладу, в транспорті, у культурно-дозвільних, спортивних і торгівельних центрах.

        У разі виявлення залишених без нагляду речей  в приміщенні навчального закладу – необхідно в першу чергу опитати людей, які перебувають поруч та встановити, кому вони належать. Якщо ж власника не встановлено, потрібно негайно  повідомити про знахідку  викладачу, представнику адміністрації навчального закладу, а ті в свою чергу до Служби порятунку за номером 101 або у відділення поліції  за номером 102.Якщо ви виявили підозрілий предмет в  громадському транспорті,  у під'їздах житлових будинків, на вулиці повідомте про це безпосередньо  до Служби порятунку  за номером 101 або у відділення поліції за номером 102.

        Ні в якому разі не можна підбирати покинуті речі, якими б привабливими вони не були, в них можуть бути закамуфльовані вибухові пристрої,отруйні речовини (у банках з-під пива, у стільникових телефонах ,аерозольних пляшках тощо).

       Крім того, якщо ви виявили підозрілий предмет на вулиці, не варто бити його ногами, намагатися заглянути у середину підозрілого пакета, коробки чи будь-якого іншого предмета. Ні в якому разі не пересувати і не розкривати чи розпилювати речовину, що наповнює виявлений предмет. І головне, попередити ОТОЧУЮЧИХ про можливу небезпеку, намагатися зробити все можливе, щоб ВСІ відійшли якнайдалі від знахідки та дочекатися прибуття правоохоронців (ви - важливий свідок).

 

Ваша безпека залежить від вашої небайдужості та уважності.

 

 Щорічно Міністерством охорони здоров'я України реєструється сумна статистика травмувань, пов'язаних з ожеледицею: за небезпечний сезон лікарі надають допомогу тисячам громадян, які постраждали на льоду. Зачитайте прості рекомендації, як уберегтися від значних проблем
Перед виходом із будинку.

  Змайструйте на підошви та каблуки вашого взуття "льодоступи":

  -прикріпіть на каблук перед виходом шматок поролону (за розмірами каблука) або лейкопластиру;

  -наклейте лейкопластир чи ізоляційну стрічку на суху підошву і каблук (хрест-навхрест або східцем) і перед виходом натріть піском (на один-два дні вистачає);

  -натріть наждачним папером підошву перед виходом, а краще прикріпіть його на підошву (але від води піщинки наждачного паперу рано чи пізно обсипаються);

  - намажте на підошву клей типу "Момент" та поставте взуття на пісок, після цього сміливо виходьте на вулицю.

  Пам'ятайте, що кращими для льоду є підошви з мікропористої чи іншої м'якої основи та без великих каблуків.

 Як можна зменшити ризик травм в ожеледицю:

  Будьте напоготові під час ходьби в такі дні. Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву. Руки повинні бути не зайняті сумками. Пам'ятайте, що поспіх збільшує ймовірність отримання травм, тому виходьте із будинку не поспішаючи.

 При порушенні рівноваги - швидко присядьте, це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.

 Падайте в ожеледицю з мінімальною шкодою для свого здоров'я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння стисніться, напружте м'язи, а доторкнувшись до землі, обов'язково перекотіться -удар, спрямований на вас, розтягнеться і втратить свою силу при обертанні. Не тримайте руки в кишенях - це збільшує можливість не тільки падіння, але і більш важких травм.

 Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони покриті льодом. Крім того, вони можуть бути погано закріплені і перевертатися, що додає травмувань.

 Не прогулюйтеся з самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких дорогах особливо. Можна впасти та вилетіти на дорогу, а автомобіль може виїхати на тротуар.

  Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю. Пам'ятайте, що в ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях машини і падіння перед автомобілем, що рухається, приводить, як мінімум, до каліцтв, а можливо, і до загибелі.Якщо ви впали і через деякий час відчули біль в голові, нудоту, біль в суглобах, утворилися пухлини - терміново зверніться до лікаря в травмпункт, інакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслідками.